Na przestrzeni lat, wokół choroby alkoholowej powstało wiele mitów i fałszywych stwierdzeń. Opinie te najczęściej powstają w środowiskach, które nadużywają alkoholu oraz nie czytają wiarygodnych źródeł informacji. Niektóre z fałszywych stwierdzeń, przekazywane są jak mantra z ojca na syna… Co więc jest prawdą, a co mitem na temat choroby alkoholowej?

Mit nr 1 – Przecież wszyscy piją

To mit, który ma usprawiedliwić kolejne spożywanie alkoholu. Jednak prawda jest taka, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i chce dbać o swoje zdrowie. Dlatego coraz większa ilość osób deklaruje abstynencję i odmawia spożywania alkoholu na imprezach lub innych okazjach do świętowania. 

Mit nr 2 – Piwo to nie alkohol

Dla wielu osób prawdziwym alkoholem jest jedynie wódka. Inne wyroby alkoholowe takie jak piwo czy wino nie są uważane za alkohol, mimo że przecież w swoim składzie mają alkohol. Pamiętaj jednak, że każdy napój zawierający alkohol jest niebezpieczny dla organizmu. Etanol zawarty w wódce, piwie czy winie oddziałuje na organizm człowieka w dokładnie taki sam sposób. 

Mit nr 3 – Jak nie będziesz mieszał, to się nie upijesz

Osoby powielające ten mit, twierdzą że upić można się jedynie wtedy, kiedy miesza się różne akohole. Jest to oczywiście nieprawdą, gdyż stan upojenia alkoholowego zależy od ilości dostarczonego alkoholu do krwi oraz od jego mocy. Rodzaj alkoholu nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. 

Mit nr 4 – Alkohol leczy serce

Każdy z nas spotkał się chyba ze stwierdzeniem, żę koniak jest dobry na serce. Jednak poprawa stanu zdrowia po wypiciu koniaku jest subiektywna. Wywołuje ją działanie uspokajające oraz znieczulające alkoholu. Należy podkreślić, że koniak nie wpływa na ukrwienie mięśnia sercowego. 

Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu ma wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Podczas długiego stosowania tej substancji, uszkodzeniu ulegają ścianki naczyń krwionośnych. Nastąpić mogą też zmiany zwyrodnieniowe w mięśniu sercowym. 

Mit nr 5 – alkohol koi zszargane nerwy

Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu nie uratuje nas przed kłopotami, a wręcz może dostarczyć kolejnych. Po dostarczeniu alkoholu do organizmu, możemy mieć jednak wrażenie, że wszystko jest łatwiejsze. Dzieje się tak za sprawą właściwości alkoholu. To dzięki niemu jesteśmy weselsi, pewniejsi siebie czy bardziej rozgadani. Jednak jest to tylko chwilowe i pozorne. Po wytrzeźwieniu te odczucia mijają, a kłopoty jak były tak nadal są. Działanie alkoholu na krótki czas odrywa nas od problemów i pomaga się zrelaksować. Jednak trudności pozostają nierozwiązane i nadal będą obniżać nastrój jednostki. Po wytrzeźwieniu jednostka powraca do nich z większym napięciem, strachem i wyrzutami sumienia. Stosowanie alkoholu na stres i trudności powoduje wystąpienie mechanizmu błędnego koła. 

Mit nr 6 – Alkohol rozgrzewa

Spożywając alkohol rzeczywiście możemy czuć efekt ciepła i rozgrzania naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że efekt ten jest jedynie chwilowy i powoduje podwyższenie temperatury organizmu tylko na krótki czas. Dzieje się tak za sprawą tego, że alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz napływ do nich ciepłej krwi. Następnie rozszerzone naczynia krwionośne przyspieszają wymianę ciepła z otoczeniem powodując jego szybką utratę. 

Dlatego tak ważnym jest, aby uważać na osoby pod wpływem alkoholu, które czując się rozgrzane zasypiają na dworze. Po jakimś czasie organizm ulega wychłodzeniu i może prowadzić to do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

MIt nr 7 – Alkohol jest dobry na trawienie

To mit słyszany w naszym społeczeństwie równie często. Fakt jest jednak taki, że alkohol negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Substancja ta drażni śluzówki i powoduje ich uszkodzenie, zaburze również pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów czy uniemożliwia poprawne trawienie. Alkohol ma również negatywny wpływ na narządy takie jak trzustka, wątroba czy nerki. Zaburzenia procesów trawienia oraz niewchłanianie niektórych substancji powodują niedożywienie. 

Mit nr 8 – Alkohol koi sen

Faktem jest, że po spożyciu alkoholu jesteśmy w stanie szybko zasnąć. Natomiast jakość naszego snu po alkoholu jest bardzo niska. Oznacza to, że nie odpoczywamy tak samo wydajnie jak podczas snu w stanie trzeźwości. 

Mit nr 9 – jak chcesz szybko wytrzeźwieć to wypij kawę

Prawda jest jednak taka, że kawa nie wpływa na zmianę stężenia alkoholu we krwi. Upojenie alkoholowe będzie tak samo silne jak przed jej wypiciem. Kawa przyniesie pobudzenie, dzięki zawartej w niej kofeinie, jednak kofeina nie wpływa na proces trzeźwienia. 

Mit nr 10 – jak masz mocną głowę to się nie uzależnisz

Jest to nieprawdziwe stwierdzenie, gdyż posiadanie tak zwanej mocnej głowy może wręcz skrócić fazę ostrzegawczą choroby alkoholowej. Mocna głowa to określenie na osobę, która jest w stanie wypić duże ilości alkoholu bez widocznych objawów upicia się. Faktem natomiast jest to, że u osób, które cechują się mocną głowa rozwój choroby alkoholowej może przebiegać znacznie szybciej. Dzieje się tak przez to, że nie widać u niej objawów upicia się ani kaca, dlatego bardzo często osoby te twierdzą, że problem choroby alkoholowej ich nie dotyczy. 

Mit nr 11 – Po drzemce możesz spokojnie prowadzić auto

Krótka drzemka nie sprawi, że osoba wytrzeźwieje, a z jej organizmu wyparuje alkohol. Odpowiedzialny kierowca powinien odczekać odpowiednią ilość czasu po spożyciu alkoholu, wypocząć, zbadać się alkomatem i dopiero w chwili, w której czuje się zupełnie trzeźwy wsiąść do samochodu. 

Mit nr 12 – Alkoholikiem jest tylko ten, co pije codziennie

Należy pamiętać, że codzienne spożywanie alkoholu nie oznacza choroby alkoholowej. Są bowiem osoby uzależnione, które piją na przykład tylko w weekendy, a od poniedziałku do piątku, w dni kiedy muszą być w pracy nie ruszają alkoholu. 

Mit nr 13 – Każdemu alkoholikowi można podać wszywkę alkoholową

Według prawa w naszym kraju, na założenie wszywki alkoholowej pacjent musi wyrazić świadomą zgodę. Esperal podawany jest podczas prostego zabiegu chirurgicznego. Jego działanie ma na celu zniechęcenie jednostki do alkoholu poprzez występowanie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. 

Mit nr 14 – Nie jestem alkoholikiem, udowodnię Ci to. Mogę nie pić przez tydzień.

Podejmowanie tak spontanicznej decyzji o zaprzestaniu spożywania alkoholu tylko po to, aby udowodnić, że nie ma się problemu z alkoholem jest cudownym dowodem na to, że problem istnieje. 

Mit nr 15 – Alkoholikiem może być tylko osoba za patologii

Uzależnić od alkoholu może się każdy człowiek, niezależnie od wykształcenia, statusu społecznego, zawodu, zarobków czy miejsca zamieszkania. Osoby wychowujące się w rodzinie z problemem alkoholowym mogą mieć większą skłonność do uzależnienia jednak nie muszą one popaść w chorobę alkoholową. 

Mit nr 16 – Aby przestać wystarczy nie chcieć pić

Wiele osób myśli, iż spożywanie alkoholu przez osoby uzależnione to jedynie ich zla wola. Prawda jest jednak taka, że osoby te nie mają kontroli nad własnym życiem oraz ilością spożywanego alkoholu.